- Reklama -magazin

Jak a co pěstovat ve vyvýšeném záhonu

Často jde o intenzivní způsob pěstování na malé ploše. Jaká bude úroda, závisí nejen na naší péče, ale také na jeho složení uvnitř. Zjistěte, čím vyvýšený záhon vyplnit, kterou druhy v něm pěstovat a kterým se vyhnout.

Vyvýšený záhon se zeleninou

Kam situovat vyvýšené záhony

Pokud se rozhodneme pro vyvýšené záhony, pečlivě zvolíme i jejich umístění. Nejčastěji se v nich pěstuje zelenina, ale růst zde mohou i bylinky, drobné ovoce nebo květiny na řez, čili plodiny vyžadující přímé sluneční záření. Umísťujeme je tedy na plné slunce v dobře dostupné části zahrady. Blízkost zdroje vody a kompostéru je výhodou, která péči o rostliny jedině zpříjemní. Vhodné je i závětrné stanoviště, protože rostliny pěstované „výše“ jsou více vystaveny větru.

Jak si vybudovat jednoduché záhony z palet
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak si vybudovat jednoduché záhony z palet
Čím je vyplnit

Klasický tvar záhonů si zvolíme nejčastěji tehdy, když neplánujeme pěstování ve velkém a hledáme zajímavé designové řešení. Pravidelné záhony se hodí do všech zahradních stylů, jejich materiál či povrchovou úpravu třeba podřídit charakteru zahrady.

V případě záhonů vyšších než 80 cm je vhodné vytvořit v podloží například drenáž nebo vrstvu vzdušného materiálu v podobě slámy či slabých větví s tloušťkou kolem 10 až 20 cm. Tato vrstva se postará o zásobení vzduchem. Pozor však, oblibě ji hraboši, proto nezapomeneme dospod uložit síť.

Při nižších záhonech se tato vrstva automaticky vynechává, celý objem se pak vyplní buď kvalitní ornou půdou nebo zahradním substrátem. Nejlepší je však smíchání půdy a substrátu. Půda obsahuje také jílovitou složku, na kterou se lépe váže voda a živiny. Substrát je výživný, ale živiny se rychle vyčerpají a hlavně příliš rychle prosychá.

Pokud však zakládáte přísně přírodní zahradu, podle obecně platných principů je třeba vzdát se rašelinových substrátů, protože rašelina je neobnovitelný zdroj. V přírodních zahradách je typické vrstvení rostlinných materiálů, které jsou de facto zahradním odpadem. Namísto v kompostu končí na dně vyvýšeného záhonu.

vyvýšený záhon

Vrstvení organického materiálu

Tento způsob vyplňování vyvýšených záhonů je jedna z možností jak na to. Má své výhody i nevýhody. Je vhodný, pokud máme dostatek odpadního rostlinného materiálu, který do něj uložit. Dřevní hmota na jeho dně do sebe absorbuje vodu a tak může udržovat vlhkost od kořenů. Střední vrstva z „měkkého“ odpadu se poměrně rychle rozkládá, a zpřístupňuje živiny. Už další rok ji můžeme promíchat s vrchní vrstvou. Musíme však počítat s tím, že obsah záhon postupně, jak se zbytky rozkládají a zmenšují svůj objem, poměrně výrazně klesá.

Vrstvení materiálu ve vyvýšeném záhonu

  1. terén, 2. síť proti hrabošům a krtkum, 3. hrubý rostlinný materiál, 4. kupolková fólie, 5. měkký rostlinný materiál, 6. půda, 7. půda smíchaná s kompostem
    Jak je to se zálivkou?

Předností při zálivce je, že vyvýšené okraje zabrání vylití vody ze záhonu. Ta se tak bezpečně a bez zbytečných ztrát dostane ke kořenům zeleniny, ovoce i bylinek. V vedrech však může záhon ve srovnání s terénem vysychat o něco rychleji. Může to být vyšším podílem rašeliny a tím, že je zkrátka výše. Naopak, pokud je na dně organický materiál, ten je schopný vodu nasáknout, čímž ji vlastně pro kořeny dlouhodobě zadržuje. Rostliny zaléváme podle možnosti podmokem, ne na listy. Možné je také nastavit kapkovou zálivku.

Výsadba rostlin bez chyb

Na vyvýšené záhony lze vysadit prakticky jakékoliv zeleniny a drobné ovoce, bereme však v úvahu jejich výšku. Tyčkový rajčata se vám budou dobře sklízet ze záhonů do výšky 40 cm. Na takový záhon se pro svou výšku nehodí ani tyčkového fazole. Jednak může být problém se stabilní oporou, kterou vyžaduje, ale zejména se sklizní. Půdopokryvné a nízké plodiny můžeme pěstovat i vyšší, výška nad 80 cm umožní vypěstovat úrodu téměř bez ohýbání zad. Další výhodou vyvýšených záhonů je i částečné zamezení přístupu šneků, ale i tak nezapomínejte rostliny chránit.

Další články autora

Komentáře

PR článek

Nejnovější články